Orszak Trzech Króli 2022. Po raz pierwszy w Myszyńcu

32 wyświetleń • 6 stycznia 2022

TV Ostrołęka
To był historyczny dzień dla Myszyńca: po raz pierwszy w tym mieście odbył się Orszak Trzech Króli. Jego uczestnicy przeszli z bazyliki mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej do amfiteatru przy RCKK.

O godzinie 12.00 odbyła się uroczysta msza święta w myszynieckiej bazylice. Po nabożeństwie uczestnicy orszaku otrzymali koronę i śpiewnik. Śpiewając kolędy, wierni przeszli do amfiteatru, gdzie odbyła się kolejna część uroczystości. Przygotowany został również poczęstunek.

Trzech Króli. Święto i orszak
Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim). Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki.

Orszaki Trzech Króli w Polsce odbywają się od 2009 roku. To barwne korowody wiernych, którzy śpiewają kolędy na chwałę Jezusowi.