Niedziela Palmowa w Łysych. Barwna procesja z najpiękniejszymi palmami i kiermasz regionalny

58 wyświetleń • 10 kwietnia 2022

TV Ostrołęka
W miejscowości Łyse, w samym sercu Kurpiowszczyzny od kilkudziesięciu lat na początku Wielkiego Tygodnia odbywa się jedno z najciekawszych i najbarwniejszych wydarzeń związanych z tradycją świąt Wielkiejnocy. Dzisiejsza Niedziela Palmowa to m.in. uroczysta procesja z palmami wielkanocnymi i kiermasz regionalny, ale też okazja do prezentacji dorobku twórczości kulturalnej lokalnych grup i zespołów artystycznych.

10 kwietnia w uroczystość Niedzieli Palmowej w miejscowości Łyse odbyła się doroczna procesja związana ze świętem ustanowionym na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. W procesji maszerującej od zabytkowego kościoła pw. św. Anny do kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata udział biorą wierni z miejscowej parafii oraz liczna grupa przyjezdnych odwiedzających region by podziwiać piękne, tradycyjnie wykonywane palmy wielkanocne. W tym roku uroczystość zaszczycił swoją obecnością m.in. Adam Bielan – europoseł, Ewa Mielnicka-Cekała – Miss Polski z 2014 roku, poseł Arkadiusz Czartoryski, przedstawiciel samorządu Mazowsza – radny Mirosław Augustyniak, radni powiatu ostrołęckiego na czele z wicestarostą Krzysztofem Parzychowskim. Ostrołękę reprezentowała podczas uroczystości wiceprezydent Anna Gocłowska.

Wydarzeniu od kilkudziesięciu lat towarzyszy konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. W zabytkowym kościele pw. św. Anny w Łysych organizowana jest wystawa prac zgłoszonych do konkursu. Palmy ocenia konkursowe jury, a laureaci ogłaszani są podczas części artystycznej odbywającej się zwyczajowo po nabożeństwie.

Nieodłącznym elementem wydarzenia jest doroczny kiermasz wyrobów regionalnych oraz prezentacje artystyczne.

Zapraszamy do obejrzenia naszej obszernej fotorelacji i materiału wideo z tego wydarzenia.