Uroczyste otwarcie schronów „Lasa”

45 wyświetleń • 2 czerwca 2019

TV Ostrołęka
W lesie między Kierzkiem a Glebą odbudowane zostały schrony, w których ukrywał się m.in. „Las” oraz dowodzeni przez niego żołnierze Komendy XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie odrestaurowanych schronów.

Schrony znajdują się w miejscowości Piasecznia na terenie lasów państwowych między Kierzkiem a Glebą. Była to siedziba leśna dowództwa XVI Okręgu NZW. Prace związane z odbudową zakończyły się kilka miesięcy temu. Ich uroczyste otwarcie odbyło się w niedzielę, 2 czerwca – dokładnie w 71. rocznicę obrony schronów a także 70. rocznicę zamordowania dowódców XVI Okręgu NZW w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Uroczystości odbywały się w wojskowej asyście 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego z Komorowa oraz 52. batalionu 5. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Oficjalnego przecięcia wstęgi i tym samym otwarcia odbudowanych schronów dokonali mjr Anton Zienkiewicz, Mieczysław Olender, Tomasz Kisiel, Marek Dzieżyk, poseł Arkadiusz Czartoryski, wójt Dariusz Łukaszewski oraz przewodniczący Rady Powiatu w Ostrołęce Piotr Liżewski.

Uroczystość poprzedziła msza święta, którą odprawił biskup Stanisław stefanek, Po nabożeństwie odczytano apel pamięci, a po nim i salwie honorowej ku czci poległych w walkach obronnych uczestnicy złożyli wieńce i zapalili znicze pod obeliskiem.

Po części oficjalnej odbyła się inscenizacja bohaterskiej obrony schronów w wykonaniu Stowarzyszenia Kurpiowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej LAS, Grupy Edukacji Historycznej "Reduta Kurpiowska" oraz członków zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych.