Jerzy Owsiak odwiedził Ostrołękę. Pokazał puszkę 28. finału i symbolicznie rozpoczął ostatni etap produkcji

87 wyświetleń • 27 listopada 2019

TV Ostrołęka
Po dziesięcioletniej przerwie ostrołęckie zakłady Stora Enso Poland ponownie biorą udział w produkcji puszek dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziś Ostrołękę odwiedził szef fundacji WOŚP, Jerzy Owsiak, który zaprezentował, jak będzie wyglądała nowa puszka i uruchomił maszynę odpowiedzialną za ostatni etap produkcji orkiestrowego pudełka.

Spotkanie z Jurkiem Owsiakiem odbyło się w środę, 27 listopada w zakładach Stora Enso w Ostrołęce. To tu przed jednym z finałów, ponad 20 lat temu Mariusz Bajer, pracownik zakładów papierniczo-celulozowych wymyślił kartonowe pudełko, które pokazał szefowi WOŚP. Puszka spodobała się Jurkowi Owsiakowi i od tego czasu stała się nieodłącznym elementem a wręcz nawet symbolem zbiórki.

Kolorowa dziś puszka przeszła na przestrzeni lat wielką zmianę – początkowo była szara z prostymi napisami, potem pojawiały się logotypy, symbole graficzne a dziś puszka to już prawdziwe kolorowe dzieło sztuki. Zawiera złożone kolorowe grafiki, jest solidnie zabezpieczona przed wilgocią i zdoła przetrwać całkiem spory ciężar monet.

Przez kilkanaście lat puszka była produkowana w ostrołęckich zakładach Stora Enso. Po raz ostatni wykonano ją tu 10 lat temu, potem produkcję przeniesiono do innych zakładów, które dysponowały nowocześniejszą technologią zdolną sprostać wymogom grafików. Dziś, po wieloletniej przerwie, produkcja ponownie wróciła do Ostrołęki. A dokładniej, ostatni etap produkcji, jakim jest precyzyjne wycinanie puszki z arkuszy zadrukowanych i zalaminowanych w innej fabryce. Motywem przewodnim najnowszej puszki jest łódka pod napiętym wiatrem żaglem z tęczowymi barwami i logiem WOŚP – czerwonym serduszkiem.

Tę właśnie wyciętą i odpowiednio złożoną puszkę zaprezentował dziś w Ostrołęce Jerzy Owsiak. Szef WOŚP uruchomił też w sposób symboliczny ostatni etap produkcji kartonowego pudełka, wciskając przycisk uruchamiający prasę tnącą arkusze na gotowe do złożenia elementy.

W ciągu każdej godziny pracy linia produkcyjna wytnie około 4 tysiące puszek. W sumie przygotowanych będzie około 200 tysięcy kolorowych pudełek. Całość produkcji ma zakończyć się do najbliższej soboty. Wtedy też wszystko zostanie zapakowane na palety i trafi do warszawskiej siedziby fundacji. Stąd szefowie lokalnych sztabów będą je odbierać, składać, oklejać banderolami. W niedzielę, 12 stycznia kolorową puszkę z symbolem żagla i nieodłącznym czerwonym serduszkiem otrzyma każdy z około 100 tysięcy wolontariuszy.

Podczas wizyty w Ostrołęce Jurek Owsiak spotkał się także z załogą pracowników Story Enso, która odpowiedzialna jest za realizację zadania związanego z produkcją orkiestrowych puszek. Była to też okazja do wspólnej, pamiątkowej fotografii czy otrzymania autografu na świeżo wyprodukowanym najbardziej rozpoznawalnym elemencie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, grającej na całym świecie od 28 lat aż do końca świata i o jeden dzień dłużej…