Uroczysta sesja Rady Miasta Ostrołęki z okazji Święta Niepodległości

68 wyświetleń • 11 listopada 2019

TV Ostrołęka
Ostrołęka świętuje dziś 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach obchodów rocznicowych odbyła się m.in. msza w intencji obrońców Ojczyzny oraz uroczysta sesja Rady Miasta z patriotycznymi elementami.

O godzinie 10:00 w sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego odprawiono nabożeństwo w intencji obrońców Ojczyzny. Po mszy uczestnicy przeszli pod pomnik Czwartaków gdzie złożono kwiaty i przy wokalnym wsparciu Chóru Cantilena uroczyście odśpiewano „Rotę”.

W samo południe w Ostrołęckim Centrum Kultury uroczystą sesję rozpoczął przewodniczący samorządu Wojciech Zarzycki. W obradach udział wziął m.in. senator Robert Mamątow,  obecny i byli prezydenci miasta – Łukasz Kulik, Janusz Kotowski i Ryszard Załuska, miejscy radni, młodzieżowa i senioralna Rada Miasta, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa, poczty sztandarowe szkół i instytucji działających na terenie miasta oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń kombatanckich.

Podczas sesji wręczono honorową odznakę „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki”, którą z rąk prezydenta i przewodniczącego samorządu otrzymała rodzina śp. Zdzisława Czaplickiego – aktywnego członka Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zaangażowanego w działalność konspiracyjną. Bohaterskie czyny śp. Zdzisława Czaplickiego przywołał podczas sesji wiceprzewodniczący Rady Miasta Jakub Frydryk, odczytując uzasadnienie uchwały o przyznaniu najważniejszego samorządowego odznaczenia.

Sesja była także okazją do wręczenia patentów oficerskich żołnierzom z Ostrołęki służącym w szeregach Wojska Polskiego. Listy gratulacyjne otrzymała kolejna grupa terytorialsów pochodzących z naszego miasta.

Z ciekawą inicjatywą mającą na celu przybliżenie mieszkańcom pamiętne wydarzenia z 1918 roku wystąpiło podczas sesji Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika. Przedstawiciele OTN-u przekazali na ręce prezydenta Kulika 48 tablic upamiętniających listopad 1918 roku w Ostrołęce. Tablice trafią do wszystkich placówek oświatowych funkcjonujących na terenie miasta.

Uroczystą sesję uświetnił koncert „Muzyka polska” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Ostrołęce.